Leden 2007

konec s chozením

31. ledna 2007 v 18:08 | +++++
Hele když tak podoktnu tak článek o denče už není pravda. Když jsem se ptala Páti kdo je na řadě řekl že holky ro něj na týhle škole moc nejsou tak nevím ale podle mě denča by ho chtěl aale on jí ne a tak to radši drží jako veřejný tajemství!!!

Užití páky + výklad

31. ledna 2007 v 18:02 | R.S. |  fyzika
Tady je možné shlédnout prezentaci k tématu páka: resp. stručné vysvětlení problematiky.


Páka - těleso otáčivé kolem osy, též jednoduchý stroj.
Možné otáčení: v kladném nebo záporném směru
Platí: F . a = M, kde M je moment síly (Newtonmetr - Nm)
Účinek síly působící na páku závisí na velikosti síly F, rameni a (vzdálenost působiště síly a osy otáčení)
Páka je v rovnovážné poloze, jestliže je součin ramene a síly na jedné straně páky roven součinu ramene a síly na straně druhé.


Příklad:
Houpačku tvoří třímetrové prkno podepření uprostřed. Na jednom konci sedí chlapec o hmotnosti 30kg. Kam se posadí jeho kamarád vážící 45kg?
Textové pole: F1 = 300 N a1 = 1,5 m F2 = 450 N a2 = ? m
Kamarád se musí posadit do vzdálenosti 1m od podepření.
pákajednozvratná x dvojzvratná
rovnoramenná x nerovnoramenná
Užití pákynůžky, kleště, kolečko, rumpál, přezmen, otvírák,
rovnoramenné váhy
kladkapevná - stejná síla
volná - poloviční síla
kladkostroj - síla n krát menší, podle počtu lan

Páka a něco oní

31. ledna 2007 v 18:00 | R.S. |  fyzika

Jednoduché stroje-páka

Páka je každá tyč kolem vodorovné osy. Průsečík osy s pákou se nazývá střed otáčení a značí se O. Vzdálenost středu otáčení O od přímky na, které se znázorňuje působící síla, se nazývá rameno síly. Otáčivý účinek síly na páku nezávisí jen na velikosti a směru působící síly, ale rovněž na ramenu síly. Páky se užívá jako jednoduchého stroje z toho důvodu, že páka může působit na předmět velmi značnými silami, přitom naše vlastní silové působení na páku je mnohem menší. Tento poměr sil záleží na vhodně zvolených velikostech obou ramen sil. Podle toho, kde na páce leží obě ramena sil se páky dělí na jednozvratné páky a dvouzvratné páky.
Jednozvratná Páka
Rovnovážná poloha páky může nastat i v případě, kdy obě síly působící na stejné straně páky od osy otáčení. V tomto případě jsou ramena obou sil na stejné straně od osy otáčení. Působíme-li na delším rameni síly menší silou svisle vzhůru,musí na kratším rameni působit větší síla ovšem svisle dolů, aby byla páka v rovnováze (momenty obou sil se musí rovnat). Tohoto rozdílného silového působení na různě dlouhá ramena sil lze využít např. k přepravě těžkých těles nebo k deformačnímu účinku sil (louskáček).
Dvouzvratná Páka
1. Sil působících na obou stranách od středu otáčení je možné využít např. při zvedání těles. Umístíme-li na kratší rameno síly těleso, bude působit na páku svisle dolů tahová síla tělese a páka bude mít snahu se otáčet kolem osy otáčení. Abychom tomu otáčivému účinku zabránili, musíme působit na druhé (delší) rameno silou, která bude tolikrát menší, kolikrát je toto rameno delší než druhé kratší rameno. Tím se páka dostane do rovnováhy a zůstane v klidu. Vyrovnaly se momenty obou sil vzhledem k ose. Chceme-li toto těleso zvednout (uvést páku do otáčivého pohybu), stačí, abychom změnily moment síly. Můžeme buď změnit (prodloužit) delší rameno, nebo zvětšit působící sílu. Výhodnější je prodloužit rameno síly-působíme stejnou silou, ale její účinek je větší.

Namky po kucharky

24. ledna 2007 v 20:34 | Ružka S.

Kuře na paprice


Porcí : 4
Doba přípravy : 80 min
Použité suroviny: 4 porce kuře (celé kuře) | 1 ks cibule | 6 ks bobkový list | 10 kuliček celý pepř | sůl, čerstvě mletý pepř | na omáčku: | 500 g čerstvá paprika | 100 g cibule (šalotka) | 20 g česnek | 100 ml bílé víno (suché) | 500 ml olivový olej | 4 lžičky olivový olej | 4 lžičky sladká paprika |Kuřata omyjte, vykostěte, ponechejte pouze dolní stehenní kosti. Do většího hrnce nalijte vodu, přidejte kuřecí kosti, pepř, bobkový list, jednu celou oloupanou cibuli a vše lehce osolte. Přiveďte do varu. Do hrnce přidejte vykostěná kuřata a nechte krátce přejít varem. Kuřata se zatáhnou, získají prvotní chuť a zárověň získáte silný vývar pro přípravu omáčky. Maso vyndejte, lehce osolte a opepřete čerstvě pletým pepřem.

V kastrolu rozehřejte olivový olej, na kterém orestujete do skleněna oloupanou na kostičky nakráněou cibuli, přidejte na kostky nakrájenou červenou papriku a oloupaný česnek nakrájený na plátky. Čerstvá paprika dodá omáčce lehkost a svěžest. Vše poduste ve vlastní šťávě do měkka, zaprašte mletou sladkou paprikou a zalijte bílým vínem. Víno nechte vyvařit a poté přilijte kuřecí vývar. Přiveďte k varu a přísady nechte úplně rozvařit. Pak je rozmixujte kuchyňským mixérem, případně propasírujte přes cedník. Do hrnce vložte obdělané maso a omáčku dále vařte, dokud nezhoustne na potřebnou konzistenci. Není třeba omáčku již více zahušťovat, podle chuti ji můžeme ještě dosolit a opepřit.

Takto připravená omáčka i maso jsou lehkým pokrmem vhodným i pro teplé letní měsíce. Nemusíte jídlo podávat pouze s kynutým kendlíkem, ale vhodnou a zajímavou přílohou mohou být i bramborové halušky s nakrájenou čerstvou jarní cibulkou a opečenými kolečky světlé cibule.

Náš tip: Před podáváním můžete omáčku zjemnit zakysanou smetanou.

Bylinky pro zdraví

19. ledna 2007 v 14:13 | MisulaW

Byliny pro zdraví

Byliny jsou rostliny, které nám slouží a těší nás; nabízejí nám stále těsnější sepětí s přírodou. Naše měnící se chápání slova "bylina" odráží i náš měnící se vztah k říši rostlin. Bývaly doby, kdy všechny rostliny byly pro lidstvo důležité: bývaly považovány za děti Matky Přírody a každá představovala jiné božstvo, hodné úcty. S rozvojem vědy a techniky se však naše spojení s přírodou zmenšilo. Tato změna vedla k omezenějšímu významu termínu "bylina" a i dnes je za byliny považováno mnoha lidmi jen asi tucet sezonních rostlin.

Již od počátku se lidé snaží využívat léčivých vlastností rostlin. Je poněkud ironické, že tato forma medicíny, nejstarší a stále ještě nejdůležitější v mnoha částech světa, by určitým způsobem měla být považována za alternativní, zatímco relativně nová věda syntetických léčiv by se měla nazývat ortodoxní. Důležité je, aby bylo z každého systému vybráno to nejlepší, a aby zvláštní pozornost byla věnována rizikům pocházejícím z obou metod. V případě ohrožení, neštěstí či náhlých infekcí jsou pro záchranu života důležitá antibiotikBylinková zahrada, velikost: 24.98 KBa, operace a silná léčiva. V případě menších či chronických potíží mohou mít jiné formy léčení lepší výsledky. Je třebe uznat, že rostliny jsou účinnými léčivy.
Kdykoli máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, či závažné opakující se potíže, měli byste konzultovat zkušeného lékaře - fytoterapeuta. Většina bylinářských odborníků se drží holistického přístupu k medicíně. Stejně jako je rostlina považována za více než jen pouhý součet jejích částí, jsou životní styl člověka a jeho tělesná, mentální a duchovní existence prošetřeny dříve, než je podniknuta jakákoli léčba. Bylinář bude přihlížet k Vaší stravě, práci, všeobecnému zatížení, domácímu životu a prostředí, stejně jako k celkové rovnováze vašich tělních systémů. Běžné potíže lze léčit doma škálou jednoduchých bylinných léčiv a některé návody na přípravu receptů a rady jsou součástí naší poradny dědka kořenáře B. Nového. Svému zdraví můžete rovněž přispět zařazením bylin do vašeho každodenního jídelníčku. V minulosti bylo tradicí brát bylinková tonika na jaře k obnovení tělesné vitality po zimě, kdy chyběla čerstvá zelenina. Mezi byliny užívané jako tonika patřil řebříček, pampeliška, šalvěj, máta peprná a šípky, které pomáhaly čistit organismus a ostatní byliny, o kterých se myslelo, že posilují celé tělo, dodávají sílu a povzbuzují jeho systémy. Protože se ve výzkumu aktivních složek bylin pokračuje, potvrzuje se stále větší počet starých léčebných postupů a tonik, které se začínají znovu běžně užívat. Obnovený zájem o byliny má mnoho zdrojů. Oživení kuchařského umění vyvolalo vážné úsilí o pěstování a nákup čerstvých bylin. Kuchyně a pokrmy jiných kultur a národů probudily zájem o neobvyklé druhy rostlin. Hnutí za zdravou výživu, alternativní madicíny a různá ekologická hnutí rizšířily hranice poznání. Strach z vedlejších účinků moderních chemikálií vedl k návratu přírodní kosmetiky, znovuobjevení přírodních barviv a přírodních čistících prostředků. Naše náklonnost k příjemným vůním objevila a ocenila vůně čerstvých bylin snad ve všech oblastech života.

POzor!!!!

19. ledna 2007 v 14:05 | MisulaW |  odkazy a kontakty
Pokud něčemu nerozumíte tak napísejte bud na e-mail: MisulaW@seznam.cz nebo na
icq 382-946-050 a také klido na RuzenaXXX@seznam.cz

referát 2.

17. ledna 2007 v 16:19 | Misula W. |  hudebka
Narodil se 27.ledna 1756 v Salcburku. Už od dětství byl Mozart obklopen hudbou. Jeho otec byl vynikajícím hudebníkem.

W. A. Mozart koncertoval už od svých 6 let se svou o 5 let starší sestrou Nannerl v mnoha světový městech a královských dvorech (např. Rakousko , Francie, Švýcarsko, Itálie, ...). V 11 letech složil svou první operu , ve 13 letech byl jmenován koncertním mistrem salcburského arcibiskupského dvora. Postupem času už nebyl Mozart ve Vídni tolik oblíben jako předtím, proto odjel do Prahy. Zjistil totiž, že v Praze stále ještě provolávají slávu jeho skladbám i mimo divadlo. Jeho hudba zněla i ve všech bohatých rodinách. Proto tenkrát řekl :" Moji Pražané mi rozumějí ."

V Praze se také konala jeho akademie v Nosticově divadle. Zájem o tuto akademii byl značný i mimo Prahu. Mozart se totiž například dozvěděl, že jakýsi učitelský pomocník šel kvůli této akademii šel pěšky až z Rožmitálu. ( Jan Jakub Ryba -to byl tehdy ten pomocník, na tuto cestu nikdy nezapomněl a v roce 1796 napsal o tom slavnou vánoční mši "Hej mistře vstaň bystře .."). Plno dnů také Mozart trávil u Dušků na Bertramce. Zde také napsal slavného "Dona Giovanniho".

V roce 1791, kdy měl být v Praze korunován českým králem Leopold II. , napsal k tomuto aktu operu TITUS. Nebyl však na tuto akci pozván, proto musel být propašován svými přáteli.

Mozart za svůj život napsal 650 děl. Kdyby se hrály jedna za druhou, zněly by nepřetržitě 9 dní a nocí, což je 220 hodin.

Zemřel 5.12. 1791 ve Vídni. Pohřeb však nebyl tak honosný jak by se očekávalo. Údajně byl pohřben na hřbitově sv. Marka v hromadném hrobě mezi tuláky, chuďasi a ztroskotanci. Nikdo však určitě neví, jestli je to pravda.

Když však přišla zpráva o jeho smrti do Prahy, Vyzváněly tu zvony celou 1/2 hodiny. Jeho přátelé uspořádali tryznu v chrámu sv. Mikuláše, kam přišlo přes 3000 lidí.

referát

17. ledna 2007 v 16:15 | Misula W. |  fyzika

Galileo Galilei
(15.2.1564 - 8.1. 1642)

"Zakladatel moderní mechaniky"

Galileo Galilei
Galileo Galilei, italský fyzik, matematik, astronom a filozof, bořitel ve své době stále ještě nepřekonané aristotelovské mechaniky a tedy zakladatel mechaniky moderní, přichází na svět 15. února roku 1564 v italské Pise v patricijské rodině.
V mládí Galileo Galilei studuje na univerzitě v Pise (otec touží mít ze syna lékaře), nicméně studia nedokončí (z finančních důvodů) - v roce 1589 nicméně přesto dostává na univerzitě v Pise místo profesora (vyučuje matematiku) - roce 1592 pak Galileo Galilei z rodné Pisy odchází do Padovy, kde se stává profesorem tamní univerzity (na tomto postu pak bude působit až do roku 1610).
Své první pokusy z oblasti fyziky (Galilei je průkopníkem experimentu ve vědeckém bádání) koná Galileo Galilei již za svého působení v Pise - zabývá problematikou volného pádu a prokazuje, že aristotelovská mechanika, tvrdící, že různě těžké předměty padají k zemi různou rychlostí, se mýlí - Galilei prokáže, že všechna tělesa padají k zemi rychlostí stejnou, ať již je jejich hmotnost jakákoli: rozdíl v rychlostech jejich pádu je způsoben jedině a pouze třením vzduchu (podle tradice Galilei své pokusy vykonává tak, že předměty shazuje s pisánské šikmé věže).
Za pobytu v Padově pak vznikají nejdůležitější Galileovy objevy z oblasti mechaniky - Galileo Galilei přesně formuluje zákon setrvačnosti (tento pojem je aristotelovské mechanice neznámý), je též autorem principu nezávislosti a skládání pohybů.
Nicméně, přestože Galileovy objevy v oblasti obecné mechaniky znamenají zásadní průlom ve středověkém myšlení, které stále žilo z odkazu díla Aristotelova (viz Aristotelés ze Stageiry), trvalou slávu a známost až do dnešních časů přinášejí Galileovy jeho objevy astronomické - v roce 1610 zkonstruuje vlastní dalekohled, kterým pak pozoruje měsíční krátery (do té doby je měsíc považován za hladké, kulaté těleso), skvrny na povrchu Slunce a jeho rotaci, Venušiny fáze či Mléčnou dráhu (v ní objevuje značné množství hvězd). Svým dalekohledem pak Galilei objeví čtyři největší měsíce planety Jupiter.
Především objev Jupiterových měsíců, fází planety Venuše a rotace Slunce pak vede Galilea k tomu, že se veřejně vysloví k uznání heliocentrické soustavy M. Kopernika (podle které Země a ostatní planety obíhají kolem Slunce, narozdíl od teorie soustavy geocentrické, kde je tomu tak, že středem soustavy je Země)(viz Kopernik, Mikuláš) - katolická církev v čele s papežem Pavlem V. se ale postaví ostře proti a Galileo Galilei je donucen v roce 1616 svoji podporu Kopernikovu učení odvolat.
O několik let později se ale situace změní - na vatikánský papežský stolec usedá Galileův přítel, kardinál M. Barberini (jako Urban VIII.) a zdá se, že Kopernikovy teze budou mít větší šanci na své uznání - v tomto ovzduší pak vzniká Galileovo nejslavnější dílo, nazvané "Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo" (Rozprava o dvou největších systémech světa, 1632), v níž Galileo Galilei literární formou předkládá důkazy, obhajující kopernikovskou heliocenrickou soustavu před soustavou geocentrickou, ptolemaiovskou - po vydání knihy a ostré reakci vlivných církevních kruhů je pak Galileo Galilei hned příštího roku obviněn z porušení zákazu podpory Kopernika z roku 1616 a pohnán před inkviziční soud, který jej pak donutí se veřejně teorie heliocentrické světové soustavy vzdát a odsoudí jej k doživotnímu domácímu vězení v Arcetri u Florencie.
Tady pak Galileo Galilei shrne své celoživotní dílo v knize "Matematické rozpravy a pokusy", která pak vyjde v roce 1638 v Holandsku, mimo dosah katolické inkvizice.
Galileo Galilei umírá ve svém domácím vězení 8. ledna roku 1642 - teprve ústy současného papeže Jana Pavla II. (viz Jan Pavel II.) prohlásí katolická církev, že byl inkvizicí pronásledován neprávem.

Opery: W.A. Mozart

14. ledna 2007 v 14:48 | R.S. |  hudebka

W. A. Mozart - Opery, oratoria

Opery, oratoria

Operní tvorba Wolfganga Amadea Mozarta představuje jeden z pilířů operní hudby vůbec. Zejména pozdní díla představují v hudebním světě dodnes základní kameny operního vývoje. Neuvěřitelný se zdá rozsah jeho operní tvorby (vzhledem k věku úmrtí skladatele). Operní díla skládal již jako -náctiletý, zřejmě však s pomocí svého otce a učitele Leopolda Mozarta. Tato raná díla sice nepřesahují dobu, v níž skladatel tvořil, ale s ohledem na věk a zkušenosti Mozarta jako skladatele jsou přinejmenším zajímavá a plně mohla soupeřit na jevištích s díly mnohem zkušenějších skladatelů.
Asi nejvýznamnějším dílem W. A. Mozarta je opera Don Giovanni, premiérovaná v Praze. Opera Kouzelná flétna je zase zajímavou ukázkou inspirace zednářstvím, jehož byl Mozart aktivním členem.
Nové instrumentace dvou oratorií G. F. Haendela (The Messiah, Acis und Galatea) uvedené v seznamu, jsou vyjádřením obdivu skladatele k dílu barokního velikána.

Postupný poměr

14. ledna 2007 v 14:42 | R.S. |  matika
Očástkách 2 100 Kč (5 dílů), 2 520 Kč (6 dílů), 3 780 Kč (9 dílů) říkáme, že jsou v postupnémpoměru 5 : 6 : 9 (čteme 5 ku 6 ku 9).
Z tohoto zápisu můžeme vyčíst poměr kterýkoli dvou členů např.:
Odměny prvního a druhého studenta jsou v poměru 5 : 6
Odměny prvního a třetího stu. jsou v poměru 5 : 9 atd.

Psaní velkých písmen

14. ledna 2007 v 14:35 | R.S. |  čeština
1. Jména národnosti: Rus, Holanďan
ALE: ruská holandská
2.Jména podstatná: Tesco, Škoda, Peugeot
3. Několikanásobné názvy: Okresní úřad v Děčíně
ALE: okresní úřady
5. Ulice: Železnická, Weberova, Na Stráni, Na vyhlídce, 28.října, náměstí Bratří Čapků
6. Noviny: Mladá fronta, Lidové noviny