NEONACISMUS

13. listopadu 2007 v 8:35
Každý z nás již někdy slyšel o skinheads. Nebo o neonacistech, extremní pravici, holých lebkách či všivých náccích. Ač na první pohled dosti nepodobné názvy, zastřešují jedno. Neonacisty.. K tomu, aby člověk aspoň trochu pronikl do tajů této ideologie, která hlásá rasovou nesnášenlivost, vedoucí ve 30. a 40. letech minulého století k holocaustu a k dnešním problémům xenofobie a rasismu, musí znát nejenom samotnou podstatu ideologie, ale i historii vývoje této myšlenky a samotnou symboliku celé věci.

SKINHEADS dneška
Kořeny
Počátky hnutí se nedají zcela přesně datovat, představme si tedy dobu 2. poloviny a konce 60. let. Styl skinheads se začínal formovat kolem roku 66, ale o skins se da mluvit až v letech 67-69. Vše se rodí v Britanií, a jako vdžy predevším v Londýně. Spojuje se moda bílé britské mládeže zvané MODS s černou přistěhovaleckou mládeži, které se říkalo RUDE BOYS, jednalo se predevším o přistěhovalce z Jamajky, kteří měli v oblibě predevším hudbu SKA, jež je známa hlavně jako předchůdce REGGAE. Ke ska a reggae se skinheads hrdě hlásí ješte dnes, kdy už jsou přeci jen v záběru jiné hudební styly. Skins byli jakýmsi opakem kultu hippies, který byl v te dobe velice populární a módní. Skinheads - to znamenalo predevším hnutí dělnické mládeže a mladých nezaměstnaných. Od začátku se celé hnutí distancovalo od politiky. Vědeli jasně, že politikové chtějí dělniky zneužít pouze ve svůj prospěch. Nikdy neveřili sladkým řečem ani z leva ani zprava. Řídili se heslem "Nenásleduj žádné vůdce". Skins se rádi bavili, měli rádi pivo, fotbal a nekteři jezdili s velkou zalibou na skůtrech. Skinheads byli vždy hrdi na svůj dělnický původ a ke každému snobství se stavěli velmi pohrdavě. Oblečení bylo vetšinou jednotné a nezaměnitelné. Těžké dělnické boty, pečlivě vyleštěné, seprané lewisky, kšandy, košile značky Ben Sherman nebo trička Fred Perry. Během času se vyskytli i různé módní výstrělky, i délka vlasů se různě měnila, základ ale zůstaval většinou stejná. V letech 72-76 nebylo o skins přílis slyšet. Nová vlna skins přišla s čerstvě vzniklým, do té doby nevídaným hnutím, kterým byl PUNK. Vznika nová hudba skinheads - OI!. To se stava novým hnutím ulice spojující jak skins tak punks.
Ultrapravicoví skinheads
Jedná se o nejmilitantnější a nejnebezpečnější odnož hnutí. Její příslušníci vyznávají fašismus, nacismus, tvrdý rasismus a antisemitismus. Skupiny a organizace řadící se k tomuto směru se zpravidla vyznačují přísnou organizační strukturou, často i na mezinárodní úrovni. Některá z těchto sdružení mají charakter paravojenských jednotek a teroristických sdružení. Bojový výcvik je pro ně samozřejmostí. Ultrapravicoví skini se poznají podle vytetovaných symbolů nacismu (keltský kříž, svastika, runa Odal atp.)
Nejtvrdší a nejmilitantnější odnož tohoto směru bývá označována názvem BONEHEAD (holohlaví). Její příslušníci mají úplně vyholené hlavy a nosí vojenské oblečení. V bývalé NDR se tito skini nazývali NAZI-SKIN. Pod stejným názvem vystupují v současnosti i u nás. (Označení NAZI-SKIN používají také levicově orientovaní lidé v širším významu pro všechny pravicově zaměřené skiny.) Druhou odnoží ultrapravicových skinheads jsou tzv. WHITE POWER SKINS (Bílá síla). Její příslušníci bojují za etnicky čistou bílou rasu. Jsou velmi nepřátelští k cizincům a židům. Na bundách nosí emblém hnutí White Power(Bílá síla).V Německu si říkají FASCHO-SKINS. Tento pojem se používá i v České republice.
BONEHEADS
Začína ale také temné období hnuti skinheads, které přichází s ultrapravicovými příslušníky, kteři o sobě prohlašují, že jsou skinheads, ale ti, kdo dali celému stylu základ je odmítají a něchtějí s nimi mít nic společného. Na ulicích se objevují hajlující holohlavci a to je soušastně ten moment, kdy vystupují masmédia s tím, že celé hnutí je od základu rasistické. Co dokáže tisk udělat za paseku, není nutno připomínat. Veřejnost si při slově skinhead představuje hned nácka, který útočí na pristěhovalce. Zvedá se jakási lavina a každý agresivní maniak si vyholuje hlavu. Tyto hovada, jež se nazývají skinheady, ale přitom jsou to jen obyčejní rasisté, fašisté, nacionalisté nebo pouze vymaštění násilníci, dělají skinheadskému hnutí jen ostudu. Někdy jsou tito troubové označováni jako BONEHEADS. Tato skupina se stala velmi brzy výraznou a pro novináře pritažlivou. Boneheads převzali módu skins ze 60. let, ale zcela změnili podstatu. Původní skins se takto odívali, protože jejich oděv měl delnický ráz. Pro boneheads ztratily težké boty význam přislušnosti k dělnické třídě, brali je jako boty vojenské. A tak to bylo se vším. Dělník se změnil na vojáka. A hraní si na vojáčky se náckům přeci vždycky líbilo. Hudební skupiny blízké boneheads o sobě říkají, že hraji Oi!, ale je to jen rasisticko-fašistická sračka. Boneheads jsou využívaní ultrapravicovými stranami typu Narodní fronty.
SHARP a REDSKINS
Někteři staří skinheads, když viděli, co se s jejich hnutím děje, znechucení odchází. Jsou tu ale i tací, kteří stále věří a snaží se své hnutí očistit. Zdálo by se, že je to práce bezvýsledná a že skins zůstanou v podvědomí lidí jako rasisti. Skinheads se ale nevzdávají a snaží se obnovit tradici roku 69, zároveň něchtějí ustrnout a snaží se celé hnuté dál formovat tím pozitivnějším směrem. A tak v Americe roku 1986 vzniká nová iniciativa skins, jež si říkají SHARP (Skinheads proti rasovým předsudkům - SkinHeads Against Racial Prejudice). SHARP se rychle rozšířili, protože dávali novou radikální možnost k očištění skinheadského hnutí. Mají v oblibě hudební styl ska, nosí typické oblečení. Od ostatních skinů se někdy liší účesem (delší vlasy vzadu na krku). Sami se definují jako nepolitičtí, ale v případě potřeby jsou připraveni použít násilí proti ultrapravicovým skinům, například při obraně ubytoven přistěhovalců nebo proti různým útokům. REDSKINS(Rudí skini) se politicky řadí k autonomní (anarchistické) levé scéně. Vzhledem se neliší od ostatních skinů, kromě červených bomberů a červených tkaniček do bot (ultrapravicoví skini nosí bílé tkaničky). Na oblečení mají antifašistické symboly.
Situace dnes
Za skinheads jsou lidmi stále považováni boneheads. Většina skins jsou ale antirasiste, kteři se hlásí k SHARP, nebo se SHARP sympatizují. Skinheads se stále chodí bavit, popíjí pivo a občas se porvou. Dnes už nejsou jejich nepřateli Teddy Boys jako v 60. letech, ale především boneheads. Skins mají stále své pozitivní a negativní stránky, mezi ně ale rozhodne nepatří rasismus. Jak by mohl být rasista člověk, který poslouchá reggae a ska. Skins mají své oblíbené kapely, které hrají ska (Busters, Skaferlatine, Skaface, Blechreiz,...), Oi! (Business, Lokalmatadore, Asoziale, Oxblood,...), HC (War Zone,...) a punk, Vydávají své časopisy (Skaktus, Skoink, Skintonik, OiReka,...) a snaží se obnovit obraz nepolitického skinheadského hnutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 thomas zelinka thomas zelinka | 13. listopadu 2007 v 8:41 | Reagovat

SKINHEADS!!!!!!!!!!!!! podporuju!!!

2 MisulaW MisulaW | 16. listopadu 2007 v 7:26 | Reagovat

Proč ten dotyčný sem nenapsal jak se jmenuje copak se bojíte???

3 Dendyska M Dendyska M | 21. listopadu 2007 v 13:10 | Reagovat

njn Vítek asi že ae jinak je to supwer

4 jfz jfz | 23. listopadu 2007 v 15:24 | Reagovat

Článek je zajímavý, ale nezdá se mi, že by skini neměli nic společného s nacismem. Možná že by si to tak někteří přáli, ale většina se podle mne k nacismu hlásí. Už kdysi Daniel Landa v Orlíku zpíval "Faschos tu nechceme," ale pak zase hráli rasistické písničky, od kterých se nakonec distancoval.

Trochu mě tu otravují ty fotky s hajlujícími nácky. Já vím, že je to ilustrační foto, ale stejně nemám moc chuť se na takové věci koukat.

5 old dirty bastard-jara trapani! old dirty bastard-jara trapani! | 5. prosince 2007 v 17:30 | Reagovat

dobrej mila pani ucitelko mohl bych se v pondeli prijet do moji bejvali nejlepsi skoli na ktery sem kdy byl podivat???????neni to jisty ale potrebuju vas souhlas nebo by ste me treba vihodili o tam tat byl bych hodne rad kdybych mohl dekuju.jara

6 Aleš Aleš | 8. března 2009 v 19:04 | Reagovat

kopírovat umíš hezky

7 myst myst | 21. srpna 2009 v 23:47 | Reagovat

fašisti jedni zas.......zrušit!!!!! ty pracky bych jim zlamal a vubec všem jedincum podporujicich hitlera voni by si pak rozmysleli jestli by to dělali

8 Mike Mike | E-mail | 29. ledna 2011 v 19:27 | Reagovat

Myslim že skinheads by meli být +- vlastenečtími extrémisty a neonacisti asi všichni víme kdo jsou jediný co mají společného jsou vyholený hlavy tak možná

9 Maroš Maroš | 18. srpna 2011 v 1:37 | Reagovat

vypatlanci z tohoto nevyrastaju čo už narobíme

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama