NAPOLEONSKÉ VÁLKY

24. ledna 2008 v 17:57 | Růža |  Děják
( 1799 - 1815 )

- vznik koalice ( Rusko , Anglie , Rakousko , Turecko ) - ruská vojska vedená maršálem Suvorovem přišla do Itálie ( finanční podíl britů ) , snaha přerušit svazek sesterských republik , z počátku měl úspěch , Suvorov ale odvolán carem Pavlem prvním.Následoval Napoleonův přechod přes Alpy , vtrhnul do sev. Itálie a porazil v červnu 1800 Rakouskou armádu u Marenga a u Hohenlindenu - mír v únoru roku 1801 v Luneville , v Amiens roku 1802 uzavřen mír s Anglií - následovali 3 roky bez válek. Napoleon připravoval invazi do Británie , návrhy prokopat tunel pod mořem nebo přepravit vojáky v balonech ,Francie měla převahu v pozemním vojsku , ale na moři byla značně slabší. Nakonec se rozhodnul pro expanzi pouze směrem na východ a jih.Proti Francii vznikla další koalice ( Rakousko , Rusko , Anglie , Švédsko ) , Proto Napoleonova velká armáda vtrhla přes Rýn do Německa , u Ulmu porazila Rakousko ještě než se stačili Rakušané spojit s Rusy , Ruskou armádu hnal
Napoleon před sebou a 3. 11. 1805 obsadil Vídeň bez boje. Mezitím byla 21. 10. 1805 francouzská flotila zničena u mysu Trafalgar anglickým loďstvem Nelsona.
2. 12. 1805 došlo k bitvě 3 císařů u Slavkova na jižní Moravě - Napoleon , František první , Alexandr první. Napoleonovo vítězství , vrchol jeho kariéry , 6. 2. uzavírá s Rakouskem i Ruskem mír.
26. 12. 1805 - Rakousko se vzdalo italských a balkánských držav - vznik bonapartistického italského království.
Z Čech táhl zpět do Německa , došlo k zániku svaté říše římské nár. německého , vzniknul vazalský spolek tzv.
Rýnský spolek - Napoleon protektorem ( státy j a z Německa ) , František ( původně druhý ) prohlásil habsburskou monarchii za císařství rakouské - František první.
1806 - Napoleon porazil Pruskou armádu u Jeny , následovalo Napoleonovo tažení do Berlína , zde 21. 11. 1806 prohlásil kontinentální blokádu Anglie , tj. celoevropský zákaz obchodování s Anglií a s anglickými koloniemi , chtěl tak pomoci Francii , její zboží mělo nahradit anglické , ovšem toho nebyla Francie schopna , blokáda porušována.Rusko táhlo na pomoc Prusku , ovšem ruská armáda byla poražena u Jílového a u Friedlandu , dobyt Královec , k míru došlo 7. 7. 1807 v Tylži ( s Pruskem a Ruskem ) .
Pod záminkou , že se pašuje anglické zboží přes Pyrenejský poloostrov , zabral Napoleon roku 1808 Portugalsko a Španělsko podniknul tažení na Madrid , došlo k zatčení španělské královské rodiny - povstání Španělů , partyzánská vojska + vylodění Britů.
1809 - Rakousko se dohodlo s Anglií na spojenectví , snažili se na svou stranu zlákat i Rýnský spolek , ale ten zůstal Napoleonovi věrný. Rakouská armáda vtrhla do Bavorska ( součást spolku ) , Napoleon ale Rakušany vypudil podniknul druhé tažení do Vídně , v květnu poražen u Aspenu , zvítězil však u Wagramu ( červen )
- mír s Rakouskem , ztratilo jednu třetinu území , hlavně alpské země , docházelo ke sbližování Francie a Rakouska
Napoleon si vzal dceru Františka Marii Luisu, vynutil si podporu Rakouska a Pruska při svém tažení do Ruska.
1812 - půl miliónová armáda do Ruska , Rusové museli použít taktiku spálené země , Napoleon pochodoval pustinou , nevědomky vtažen do nitra země. Bitva u Borodina 7. 9. 1812 - nejkrvavější bitva napoleonských válek, Rusku velel Kutuzov bitva dopadla smírně , Napoleon vthnul do Moskvy , marně čekal na carovu nabídku míru , musel se stáhnout kvůli nedostatku potravin , ovšem pronásledován Kutuzovými vojáky , Napoleon se chtěl vrátit jinou cestou , než přišel , aby sehnali potraviny , ale jen sestoupili z cesty , tak je Rusové donutili vrátit se zpět na původní trasu. ( - 35 stupňů ).
Prosinec 1812 - Rusové chtěli Napoleona úplně odříznout , obklíčili ho ze třech stran naproti řece Berezině ( tzv. řeka smrti ) Napoleonovi se podařilo se dostat přes řeku , zpět do Francie se vrací s 30000 vojáky. Řada spojenců se od Napoleona odtrhli , nebo dokonce přešli na druhou stranu - povstání proti Napoleonovi ve Španělsku , Prusku , Rakousku. 1813 - vybudována nová armáda , Rakousko vyhlásilo Francii válku , ze severu přišli na pomoc švédové k Rakousku se přidali Prusko , Rusko , Češi , Němci. Napoleon po návratu z Ruska podniknul tažení do Čech , obsadil sev. Čechy ( Liberec),ale protifrancouzskou koalicí vyhnán , Napoleon naposledy vyhrál nějakou bitvu - u Drážďan , ústup koalice , ale v bitvě u Chlumu u Ústí n/L již Napoleona porazili. Ke koalici se připojuje Anglie a Bavorsko.
16 - 19. 10. 1813 - bitva u Lipska - bitva národů - největší bitva 19. stol. vůbec - zdrcující porážka Napoleona , ustupuje do Francie , rozpad Rýnského spolku , od Francie také odstupuje Itálie , válka přenesena na území Francie , Napoleon se snaží zmírnit postup spojenců. V březnu 1814 došlo k obklíčení Paříže , Napoleon donucen kapitulovat 30. 3. , v květnu odvezen na ostrov Elbu. - pařížský mír 30. 5. 1814 - Francie vrácena do hranic z roku 1792 , musela vyklidit 53 pevností v Evropě např. Hamburk , došlo k restauraci Bourbonů - Ludvík osmnáctý - konstituční monarchie. Přichází z emigrace , s ním spoustu církevních hodnostářů a šlechticů , o ně se opírá , chtěl nastolit absolutismus - to se nelíbilo lidem , " za Napoleona to bylo lepší ". 1815 - Vídeňský kongres , neshody o některá území , toho a situace ve Francii využil Napoleon , utekl z Elby , vylodil se u Antibes s 1000 veterány , tažení na sever , Ludvík proti němu posílá armádu , ta však bez boje přechází na jeho stranu - vstup do Paříže , útěk Bourbonů , Napoleon znovu na trůně - 100 denní císařství zastává liberálnější politiku než předtím , výzva k evropským státům na Vídeňském kongresu s programem míru , ovšem ostatní státy měli obavu , že se Napoleon opět vzchopí a proto mu vyhlásili válku.
Napoleon porazil Prusy u Ligny , ale utrpěl definitivní porážku v bitvě u Waterloo - Wellington a Blücher ( prus ) , Napoleon odvezen na ostrov Sv. Helenu - 1821 zde umírá , druhý přísnější francouzský mír 20. 11. 1815 - reparace 700 mil franků , ztráta Savojska a Sárska.
Návrat Bourbonů - Ludvík osmnáctý ( 1815 - 1824 ) , Karel desátý ( 1824 - 1830 ) - snaha zavést absolutismus , rozpuštěna sněmovna , omezení politických práv , cenzura tisku , požadavek restituce majetku před rokem 1789 - podnět k povstání tzv. červencové povstání roku 1830 - 26. 7. žurnalisté , dělníci , měšťané , 28. 7. - republikánské agitace v Paříži -3 denní pouliční boje , dobyt královský palác a vojenská zbrojnice , abdikace Karla desátého , útěk do Anglie. -ustanovena konstituční monarchie - Ludvík Filip Orleánský ( 1830 - 1848 ) , vytvořena ústavní vláda , opírá se o velkoburžoazii , doba průmyslového rozvoje , moc v rukou průmyslových a finančních podnikatelů , nové povstání republikánů v letech 1832 a 1848 - neúspěšné , bez podpory , krvavě potlačeno
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ozoorx ozoorx | E-mail | Web | 23. dubna 2009 v 9:39 | Reagovat

SyLPiU  <a href="http://wjmxlnvzwgmo.com/">wjmxlnvzwgmo</a>, [url=http://aklfbgccruql.com/]aklfbgccruql[/url], [link=http://hbopegwomqlp.com/]hbopegwomqlp[/link], http://utdhkkrsaafm.com/

2 drwbhzvdmwt drwbhzvdmwt | E-mail | Web | 7. května 2009 v 7:48 | Reagovat

G5DF42  <a href="http://iqsgfvkqeijx.com/">iqsgfvkqeijx</a>, [url=http://jsgwfovlymbx.com/]jsgwfovlymbx[/url], [link=http://ugmeljzzdokd.com/]ugmeljzzdokd[/link], http://hvyfjktlfssk.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama